Obvinenie opozície je predčasné
Mária Holubová, odborníčka na protokol
Naskytá sa nám analógia s 30. marcom 1981, keď bol postrelený americký prezident Ronald Reagan. Bol vo veľmi vážnom stave, mal zásahy v hrudi, mal 70 rokov. Po 11 dňoch v nemocničnom ošetrení ho pustili do domáceho ošetrenia. Prvé vystúpenie bolo dôležité, lekári mu ho však neodporúčali, ale on chcel veľmi ukázať, že je v poriadku, že je zmierený. A v tomto duchu Robert Fico vystúpil, že odpúšťa človeku, ktorý na neho strieľal. Výzor premiéra prekvapil, schudol, nevyzerá zle. Vyšetrovanie však ešte nepreukázalo, či Cintula konal sám, alebo za ním niekto stál. Obviňovať opozíciu a médiá sa mi zdá predčasné.
Hovoril najmä k svojim
Václav Hřích, sociológ
Premiér hovoril najmä k svojim voličom, lebo opakoval argumenty, ktoré prezentoval pred atentátom. Voličské tábory sú relatívne pevné, nedochádza k toku voličov z opozičného tábora k vládnym stranám alebo naopak. Preto sa každý politik snaží hovoriť k tým svojim, lebo tých druhých neovplyvní. Nebolo to príliš krátke posolstvo, bol to signál k voličom, že premiér je schopný komunikovať. Teraz ho elektorát videl naživo. Robert Fico dlho komunikuje s voličmi cez videá, teraz je to ako keby návrat k tomu, na čo boli zvyknutí.
Fico sa zásadne nezmenil
Michal Cirner, politológ
Bolo to prvé posolstvo po tom, ako sa predseda vlády pre zranenia stiahol z verejného života. Ukázal sa, že je živý, že zdravotne nie je na 100 %, ale že sa zlepšuje. Do videa boli vložené aj anglické titulky, takže sa prezentoval aj pred zahraničím. Nemyslím si, že svojím vyjadrením prispel k polarizácii spoločnosti. Išiel v straníckej línii Smeru Roberta Fica, ako sme ho poznali pred 15. májom, teda pred atentátom. Bolo to skôr prihovorenie sa spoločnosti, ale predovšetkým jeho voličom a sympatizantom, ale zároveň tam boli aj odkazy pre opozíciu a možno aj pre zahraničie. Predstavitelia opozície toto vyjadrenie nehodnotili kladne, očakávali štátnický prejav veľkého zmierenia. Hlavný motív posolstva je ten, že línia Roberta Fica aj vládnej koalície bude pokračovať. Aj keby mal premiér akýkoľvek iný prejav, časť verejnosti by s ním aj tak nikdy nesúhlasila. O tom je polarizácia.
Čakal som viac pokory
Miroslav Řádek, politológ
Čakal som prejavenie väčšej pokory a vďačnosti za to, že neprišiel o život. Hlavne v prvých dňoch po atentáte sa medzi politikmi hovorilo veľa o sebareflexii. Niektorí vládni politici sa o to pokúšali. Fico však za prvý moment, ktorý stojí za atentátom, považuje medzinárodné sprisahanie proti nemu a proti slovenskej politike. Myslím si, že nevystihol dôvody, ktoré viedli k útoku. Urobil zo seba veľkorysého človeka, že nebude žalovať atentátnika, ale ten už čelí obvineniu a pôjde pred súd. Záver prejavu bol pre mňa desivý. Tvrdí v ňom, že násilie bude pokračovať. Je to nešťastná formulácia, mnohí mohli prepočuť, že to spája so zmenou opozície. Z akého dôvodu po nej volá? Máme pocit, že v Smere nie sú expresívni politici? Rozumiem, že priaznivci Smeru aj Robert Fico sa cítia momentálne nahnevaní. Lenže treba povedať, že aj táto vládna strana nesie na situácii nejakú časť viny.