„Je dôležité si uvedomiť, že lymfóm je zriedkavé ochorenie, a že naše výsledky platia na skupinovej úrovni,“ uviedla minulý týždeň vo vyhlásení Christel Nielsen, ktorá viedla štúdiu v univerzite v Lunde. "Výsledky je teraz potrebné overiť a ďalej skúmať v iných štúdiách."
V rámci štúdie publikovanej v eClinicalMedicine bolo požiadaných 11 905 účastníkov, aby odpovedali na dotazník o faktoroch životného štýlu. Prioritne však vedcom išlo o to, aby cez dotazníky zistili, či boli respondenti niekedy v živote tetovaní. Podľa ich odpovedí a výsledkov sa preto teraz zdá, že riziko spojené s tetovaniami je najvyššie pri difúznom veľkom B-bunkovom lymfóme (rýchlo rastúca liečiteľná rakovina, ktorá začína v bielych krvinkách) a folikulárnom lymfóme (pomaly rastúca nevyliečiteľná rakovina).
"Už vieme, že keď sa tetovací atrament vstrekne do kože, telo to interpretuje ako niečo cudzie, čo by tam nemalo byť, a aktivuje sa imunitný systém," vysvetlil Nielsen. "Veľká časť atramentu je preto transportovaná preč z kože do lymfatických uzlín, kde sa ukladá."
Dá sa teda len špekulovať, či tetovanie, bez ohľadu na veľkosť, spúšťa naozaj v tele zápal nižšieho stupňa, ktorý môže ale naopak spustiť rakovinu,“ zdôvodnila Nielsen. "Obraz je teda zložitejší, ako sme si pôvodne mysleli," dodáva.