Dunaj necháva Slovákov v napätí: Hladina klesne a potom TO príde
7. 6. 2024, 10:28

Zdroj: TASR - Pavol Zachar
Hladina Dunaja by mala v strednej a dolnej časti slovenského úseku kulminovať počas piatkového dňa a noci na sobotu (8. 6.). V hornej časti dochádza k postupnému poklesu vodnej hladiny. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.
"Dunaj je na území mesta, ako aj v Komárne v prvom stupni povodňovej aktivity," podotkol. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dosahuje hladina Dunaja na stanici v Komárne aktuálne 633 centimetrov. Modelová predpoveď predpokladá kulmináciu v noci na sobotu na úrovni 638 centimetrov.
"Na Morave v hornej a strednej časti očakávame ustálenosť až mierny vzostup, v dolnej časti mierny pokles," priblížil SHMÚ na svojom webe. Prietoky počas celej povodňovej situácie merajú hydrológovia priamo v teréne vo vodomerných staniciach.

Zdroj: NČ / ms (anc / Halmová)
Keďže sú počas najbližších hodín a dní hlásené výdatné zrážky na území Nemecka, možno podľa Bocáka očakávať na prelome týždňov, prípadne začiatkom budúceho týždňa ďalší Dunaj necháva Slovákov v napätí: "Presné údaje zatiaľ nie sú známe," dodal.
Autor: TASR