Odborníci však pre tieto voľby predpovedajú zmenu, očakávajú väčší záujem zo strany voličov. Nový Čas sa pýtal ľudí v uliciach, za čo by mali naši europoslanci zabojovať.
Karty zamiešajú známe tváre
Zvýšenie účasti môžeme očakávať vďaka tomu, že niektoré politické strany nominovali známych kandidátov vrátane predsedov politických strán, bývalých premiérov či osobností s vplyvom na sociálnych sieťach. Tieto osobnosti môžu prilákať viac voličov k urnám. Atentát na Roberta Fica môže tiež mobilizovať voličov, ktorí pôvodne nechceli voliť. Teraz pôjdu, aby prejavili solidaritu s premiérom. Na druhej strane sa médiá posledné 2-3 týždne venovali najmä zdravotnému stavu Roberta Fica, atentátnikovi a iným témam. Toto môže znížiť záujem o samotné voľby.
Rovnaké ceny potravín
Ľubica Lehotská (71), podnikateľka, Bratislava
Mali by riešiť ŤZP, aby ich preukaz platil jednotne v celej EÚ, a snažiť sa zjednotiť všetko, čo im môže uľahčiť život. Napríklad, ak je v inom štáte špecialista v oblasti medicíny, ktorý na Slovensku nie je, nemal by byť problém navštíviť ho. Uvítala by som lepšiu kooperáciu v rámci zdravotnej starostlivosti, pretože Európska únia má zmysel, len ak si vzájomne pomáhame. Tiež by mala byť jednota v rámci potravín, nemôžem predsa na Slovensku platiť viac za tú istú potravinu ako v susednom Rakúsku, kde je navyše ešte aj kvalitnejšia. Tiež treba zrušiť pomyselnú hranicu medzi Západom a východnou zónou. K nám totiž chodia menej kvalitné veci z každej stránky. Ďalšou a principiálnou vecou je posilniť Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž (FRONTEX), aby ochránila vonkajšie hranice EÚ, a potom sa nebudeme musieť trápiť vo vnútri štátov a dávať si ostnaté drôty.
Používať zdravý rozum
Bruno Korýtko (46), automechanik, Banská Bystrica
V prvom rade by mal náš zástupca v europarlamente zastávať záujmy Slovenskej republiky a nás Slovákov. To je najdôležitejšie a nemyslím, že sa to vždy aj deje. Nemal by len slepo pritakávať väčšine a hlasovať za niektoré nezmyselné zákony, ale používať aj zdravý rozum.