Prepad národniarov
Prepadák vo voľbách zažila aj Slovenská národná strana, klesla pod 2 percentá. Jej kandidátka bola pritom plná veľkých mien, kandidoval líder národniarov Andrej Danko, minister Tomáš Taraba či ministerka Martina Šimkovičová. Nedarilo sa ani druhej koaličnej strane Hlas. Voliť ho malo viac ako 7 percent voličov, v europarlamente to znamená jedno kreslo. Očakávania boli určite väčšie.
„V predvolebnom období dochádzalo k diskrétnemu súpereniu Hlasu a Smeru. Hlas sa vo finiši pokúšal získať politické body z atentátu na premiéra. Ľavicový volič si vybral Smer. Ukázalo sa, že Hlas veľký výtlak nemá,“ poznamenal politológ Řádek.
Prekvapila strana Republika, ktorá sa stala treťou najsilnejšou slovenskou stranou v europarlamente. Hnutie uviedlo, že ho mrzí výhra progresívcov. „Podstatné je, že za Slovensko budú v Bruseli v menšine,“ reagovalo.
Ak máme rátať počet europoslancov v táboroch opozícia kontra koalícia, tak politológ Řádek to vidí skôr na remízu. Dodal, že na tomto rozdelení sa ukazuje, ako je spoločnosť polarizovaná, aj preto bola podľa neho účasť v eurovoľbách vyššia. „Videli sme to v parlamentných a prezidentských voľbách. Nie je to len o atentáte na premiéra, spoločnosť je polarizovaná už štyri roky - od kovidu cez vojnu na Ukrajine, pokračuje to infláciou.“
Kto sa prekrúžkoval? Čítajte na poslednej strane >>>