Do europarlamentu by malo ísť celkom 5 strán - PS, Smer, Republika, Hlas a KDH. Ako na prvé výsledky reagovali politici? Pred piatimi rokmi vyhralo Progresívne Slovensko v koalícii so stranou Spolu nad Smerom.
Náskok bol okolo 5 percent. Odvtedy si udržalo postavenie lídra opozície a vyzývateľa najväčšej strany na opačnej strane tábora - Smeru. Potvrdili to aj tohtoročné eurovoľby. „Hlavný politický súboj sa zúžil na PS a Smer. Vtedy to bolo o päť percent, teraz o tri. Obe strany ako keby skoncentrovali voličov z dvoch táborov,“ skonštatoval politológ Miroslav Řádek. PS sa podarilo brať z košiara voličov SaS aj Matovičovho Slovenska, Smeru zase z elektorátu Hlasu a SNS.
Blaha ide do Bruselu
„Prvé neoficiálne správy pôsobia nádejne. Zdá sa, že voliči, ktorým záleží na proeurópskom Slovensku, zodpovedne prišli voliť,“ reagoval na sociálnej sieti líder PS Michal Šimečka. Strana by mala získať šesť kresiel, doteraz mala dve (a dve mal ich koaličný partner Spolu).
Lídrom skupiny europoslancov bude bývalý premiér Ľudovít Ódor. Druhé miesto pre Smer pokladá podpredseda Smeru Juraj Blanár aj za dôsledok silnej antikampane zo strany PS. „Bola mätúca a vyvolávala strach, hovorila o tom, že naše členstvo v Európskej únii je ohrozené a oni udržia Slovensko v EÚ. Otvárali niečo, čo vôbec nie je témou, pretože strana Smer je tá, ktorá ukotvila členstvo Slovenska v EÚ,“ uviedol Blanár v relácii RTVS O 5 minút 12.
Do europarlamentu sa zo smerákov prebojoval podpredseda NR SR Ľuboš Blaha. Preslávil sa najmä vtedy, keď vo svojej kancelárii zvesil vlajku Európskej únie. Na Telegrame napísal, že ide do Bruselu s plnou vervou bojovať za Slovensko.