TASR prináša prehľad osobností a politických skupín, ktoré podľa portálu zaznamenali vo voľbách do EP úspech. Dobrá pozícia Európskej ľudovej strany (EPP) podľa predbežných výsledkov eurovolieb znamená, že ľudovci budú žiadať, aby ich kandidátka, doterajšia šéfka EK Ursula von der Leyenová, pokračovala na čele exekutívy EÚ aj v ďalšom funkčnom období. Frakcie EPP, Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) a Obnovme Európu (RE), ktoré ju podporovali počas jej súčasného funkčného obdobia, budú mať v europarlamente podľa odhadov približne 400 hlasov, vyplýva z odhadov na stránke EÚ venovanej výsledkom do EP.
Hoci na získanie druhého mandátu potrebuje v EP len 361 hlasov, možnosť nezhôd medzi politickými skupinami podľa portálu znamená, že jej víťazstvo ešte nie je definitívne. Potrebovať bude aj podporu lídrov členských štátov EÚ v Európskej rade. Napriek tomu má EPP dobré predpoklady na to, aby ju na post presadila, píše Politico.
Ako ďalšiu "víťazku" vo voľbách do EP označil portál taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú. Jej pravicová strana Bratia Talianska (FdI) zvíťazila vo voľbách s veľkým náskokom pred svojimi súpermi. Spolu s poľským premiérom Donaldom Tuskom sa tak stala jedným z mála lídrov veľkých krajín EÚ, ktorí zaznamenali prvenstvo v eurovoľbách. Zároveň podľa predbežných výsledkov vyzerá, že jej pozícia sa v porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2022 ešte viac posilnila.