Aké mal dôvody?
Bývalý kriminalista Matej Snopko upozornil, že väznica je v prvom rade koncentráciou životných omylov, chýb a zla na malej ploche. „Je tam aj negatívna atmosféra a tiež je otázne, ako sa k sebe väzni vzájomne správajú. Väčšine odsúdených dochádza, čo je to výkon trestu, až keď sa za nimi zaklapnú dvere cely,“ podotkol Snopko s tým, že čas vo väzení plynie pomaly.
„Väzni nie sú sami sebe pánom, nemajú súkromie a nikdy tam nie je ticho. Je tam vysoko stresujúce prostredie a väzeň je izolovaný od priateľov, rodiny a tiež, ak je od niečoho závislý, tak aj od toho,“ doplnil s tým, že toto prostredie môže negatívne vplývať na niektorých aj tak, že sa rozhodnú k sebapoškodzovaniu.
„V nemocnici je režim voľnejší ako v klasickom výkone trestu, len to nedomyslel. Mohol chcieť spáchať demonštratívnu samovraždu pre zlé podmienky, podľa jeho mienenia a nedocenil, že horľavina je jeden z najhorších spôsobov. Tretia možnosť je, že chcel spáchať vážne myslenú samovraždu, preto zvolil taký deštruktívny spôsob, ale nie vždy všetko vyjde a nevyšlo to ani teraz,“ uzavrel a nezavrhol ani možnosť, že by si chcel siahnuť na život aj kvôli správaniu spoluväzňov.
4 možné príčiny sebadeštruktívneho správania
1. izolácia od priateľov či rodiny
2. demonštratívna samovražda pre zlé podmienky
3. šikana
4. nemožno vylúčiť ani nešťastnú náhodu
Čo môže mať väznená osoba?
Väznená osoba môže štandardne disponovať okrem cigariet alebo tabaku zapaľovačom, resp. zápalkami, keďže ide o bežnú vec osobnej potreby. Zároveň môže mať pri sebe v cele alebo izbe hodinky, fotografie, vlastné knihy, časopisy, študijné materiály, písomnosti a iné nosiče súvisiace s konaním voči jeho osobe, osobnú korešpondenciu, potreby na korešpondenciu, hygienické potreby vrátane potrieb na holenie a iné.