Čo všetko budeme potrebovať?
Dôležitá je príprava, aby sme mali hneď od začiatku všetko poruke. Na odstránenie nečistôt z čalúnenia budeme potrebovať niekoľko prostriedkov. Patrí sem tepovací vysávač s dobrým výkonom na odsávanie vody. Ešte dôležitejší je účinný čistič čalúnenia. Väčšinou sa predáva ako pena v tlakovej nádobke.
Utierky z mikrovlákna (čím hrubšie, tým lepšie) nám pomôžu pri čistení a sušení, ale na odolné škvrny budeme potrebovať aj kefu. Použijeme kefový nadstavec, ktorý sa dá upnúť do vŕtačky, čo nám výrazne skráti čas čistenia najodolnejších škvŕn, ale môžeme použiť aj klasickú kefu na odev. Po vyčistení musíme aplikovať impregnačný prostriedok, my sme si vybrali ten, ktorý sa nestrieka sprejom, ale nanáša sa pomocou malej špongie.
Čo so silným znečistením?
Silne znečistené sedadlo vodiča si vyžaduje niekoľko prejazdov kefy. Nám pomáha kefový nadstavec na akumulátorový skrutkovač alebo vŕtačku. Pri tejto vychytávke si dávame pozor, aby sme ňou netlačili pridlho na jedno mieste, ináč prederieme textil. Použijeme mokrý vysávač, ktorý v jednom ťahu nanáša čistú vodu a znečistenú odsáva preč.
Toto je 5 jednoduchých tipov na upratovanie.
Čalúnenie opláchneme viac ako 10-krát, kým sa z neho nedostanú všetky nečistoty. Samotný vysávač síce mokrú nečistotu odsaje, ale povrch je stále vlhký, treba ho usušiť. Keby sme to zanedbali, vlhko vsiakne do peny (molitanu) a namnožia sa v nej baktérie. Pri sušení pomôžu utierky z mikrovlákna, ale my proces ešte urýchlime teplovzdušnou sušičkou. Aby sa čalúnenie udržalo dlho čisté, nanesie sa naň impregnácia. Tá zároveň osviežuje farby.