Pred piatimi rokmi to bolo len 22,74 %. Tohtoročné európske voľby prilákali k urnám oveľa viac voličov. Volilo viac ako 1,5 milióna Slovákov, v prepočte na percentá bola volebná účasť 34,38 %. Politologička Darina Malová si myslí, že vysoká volebná účasť môže súvisieť aj s mobilizáciou celej spoločnosti. „V pomerne krátkom slede, menej ako za rok, sme tu mali troje volieb - parlamentné, prezidentské, teraz európske a to, samozrejme, udržiava spoločnosť pripravenú,“ zhodnotila.
Rozdiel medzi vidiekom a mestom stále vytvára priepasť. A to presne 4,6 percenta v rozdiele volebnej účasti. Krajské mestá preukázali disciplínu voličov Progresívneho Slovenska, čo naznačujú aj výsledky. Vo všetkých vyhralo PS.
Erik Kaliňák zo Smeru sa k tomuto názoru prikláňa. „Najvyššia účasť bola vo veľkých mestách, čo možno prispelo k víťazstvu Progresívneho Slovenska,“ poznamenal. Kaliňák tiež upozornil na dôležitosť lepšieho zacielenia kampaní: „Treba si zobrať ponaučenie, že je nevyhnutné osloviť aj menšie lokality.“
Mestský volič je liberálnejší
Radoslav Štefančík, politológ
- Rozdiely v politických preferenciách medzi mestami a vidiekom sú dlhodobé a výrazné. Vo všetkých krajských mestách vyhralo Progresívne Slovensko, čo naznačuje, že mestskí voliči sú tradične liberálnejší a proeurópsky orientovaní. Naopak, obyvatelia vidieka sú často konzervatívnejší, menej progresívni a ochotnejší akceptovať autoritatívny štýl vládnutia. Prečo to tak je, závisí od štýlu života, ktorý vedú obyvatelia na vidieku a v mestách. K nižšej účasti v Košickom kraji postačí povedať, že môže byť spôsobená nedostatočnou kampaňou politických strán v tomto regióne, keďže je to na opačnom konci republiky.