TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. "Ide o strategické rozhodnutie vedenia oboch krajín," uviedol Kabulov s tým, že ide o problémy iránskych partnerov. Irán sa k situácii doposiaľ nevyjadril. Rusko a Irán v posledných rokoch nadviazali úzke vzťahy. V snahe vytvoriť podľa nich spravodlivejší "multipolárny svetový poriadok" vystupujú proti tomu, čo označujú ako škodlivú zahraničnú politiku Spojených štátov.
Prácu na dohode medzi Moskvou a Teheránom oznámili v septembri 2022 počas stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a vtedajšieho prezidenta islamskej republiky Ebrahíma Raísího na okraj 22. summitu Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO) v Uzbekistane. Ruský líder v tom čase povedal, že na bilaterálnej úrovni sa spolupráca vyvíja pozitívne. Raísí zahynul v máji pri nehode vrtuľníka s niekoľkými ďalšími funkcionármi vrátane ministra zahraničných vecí Hosejna Amíra Abdollahjána.
Za pôsobenia Raísího zastával Irán tvrdú politiku voči Spojeným štátom a Európe a zároveň posilnil vzťahy s Ruskom. Pre Moskvu sa Teherán stal kľúčovým politickým, hospodárskym a vojenským partnerom. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho iránsky náprotivok Alí Bángerí Kaní v telefonickom rozhovore krátko po Raísího smrti potvrdili strategické vzťahy medzi ich krajinami. Uviedli, že ich vzťah sa nemení a všetky predchádzajúce dohody a spoločné iniciatívy budú pokračovať.