"NATO má sily, zdroje, kapacity a politickú vôľu brániť každého spojenca," povedal Stoltenberg v Rige, kde sa koná jednodňový summit Bukureštskej deviatky (B9), skupiny združujúcej štáty strednej a východnej Európy.
Zoskupenie B9 vzniklo v roku 2015 v reakcii na nezákonnú anexiu ukrajinského Krymského polostrova Ruskom. V súčasnosti zahŕňa Bulharsko, Česko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko - krajiny, ktoré boli kedysi súčasťou sféry sovietskeho vplyvu, ale dnes patria do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ). Na výročnom stretnutí, ktoré je prípravou na júlový summit Aliancie vo Washingtone, sa zúčastňujú ako hostia aj lídri nových členských štátov NATO - Švédska a Fínska.
"Summit B9 je symbolickou a zároveň veľmi praktickou platformou na koordináciu našich postojov k ďalšiemu posilňovaniu Aliancie, regionálnej bezpečnosti a našej podpory Ukrajine," uviedol hostiteľ Rinkevičs. Na výročnom summite B9 sa zvyčajne zúčastňujú prezidenti štátov. Maďarsko aj Slovensko sú však na summite v Rige zastúpené iba na úrovni veľvyslancov.
Poľský prezident Andrzej Duda podľa svojich slov neúčasť maďarského prezidenta Tamása Sulyoka nepovažuje za nebezpečnú. "Sme jednotní v NATO a som si úplne istý, že sme jednotní aj v otázke bezpečnosti tu vo východnej Európe," zdôraznil Duda. Podobne sa vyjadrili aj ostatné hlavy štátov, ktoré sa na summite zúčastňujú, dodáva DPA.