Zákon predstavuje podľa prezidentky zásah do ochrany prírody a krajiny, a teda aj zásah do ústavou chráneného práva na priaznivé životné prostredie. Zákon prináša významné zníženie ochrany pre dreviny, podľa Čaputovej preto hrozia ťažko zvrátiteľné a dlhodobé negatívne následky. Namieta tiež nesplnenie podmienok pre skrátené legislatívne konanie. Navrhuje, aby NR SR pri opätovnom prerokovaní zákon neprijala ako celok.
Z novely vyplýva, že postupy pri výrube drevín sa majú zjednodušiť. Prezidentka upozornila, že na základe zákona sa má podstatne uvoľniť výrub drevín v intraviláne a ešte viac v extraviláne obcí, pričom toto uvoľnenie sa vzťahuje aj na územia s druhým a tretím stupňom ochrany. Zdôraznila, že súčasná právna úprava vôbec neumožňuje udeliť súhlas s výrubom drevín na území s druhým a tretím stupňom ochrany.
"Schválený zákon síce zavádza inštitút stanoviska orgánu ochrany prírody vo vzťahu k výrubu na takomto území, avšak nemá sa už naň aplikovať Správny poriadok," uviedol Strižinec s tým, že nepôjde o správne konanie, v ktorom by boli zaručené procesné práva účastníkov konania vrátane opravného prostriedku. "Tým sa priamo oslabuje aj ústavou zaručené právo na priaznivé životné prostredie," dodal.