Slovensko podľa SPPK nie je sebestačné v produkcii melónov. Poľnohospodárov, ktorí sa dnes ešte stále venujú tomuto artiklu poľnohospodárskej produkcie, zostalo už len torzo. Podľa Komoditnej situačnej a výhľadovej správy za zeleninu sme v roku 2022 pestovali dyňu červenú na výmere 83 hektárov (ha) pri produkcii 3573 ton. Melón cukrový sa zbieral len z 25 ha pri produkcii 306 ton. Ekonomika pestovania nepustí, viaceré firmy v minulosti skončili s produkciou melónov pre nárast dovozov lacných melónov zo zahraničia, ktoré dozrievajú aj podstatne skôr.
Potvrdzujú to podľa agrokomory aj údaje zo Štatistického úradu SR. Kým v roku 2010 sa na Slovensko doviezli melóny v hodnote 10 miliónov eur, v roku 2020 sa dovoz takmer zdvojnásobil na hodnotu 18,7 milióna eur. Vlani sa rastúci trend dovozov melónov ešte viac zvýšil. Zahraničných melónov sa k nám doviezlo za viac ako 35,5 milióna eur. Z európskych krajín dominujú importy najmä zo Španielska, Maďarska a Grécka.
Holéciová dodala, že o vodových melónoch sa hovorí, že sú zázrakom leta. Vďaka nim si vie organizmus doplniť dôležité tekutiny, minerály a vitamíny. Konzumáciou slovenských melónov, ktoré sa začnú teda predávať až o mesiac, navyše podporíme domácu regionálnu produkciu.