Tieto diery by mohli byť jedným z najlepších miest na hľadanie dôkazov mimozemského života na Marse, pretože môžu poskytovať ochranné, teplé útočisko pred neľútostným povrchom planéty. Napríklad lávové chodby na Mesiaci môžu mať teplotu až 63 °C. To je dostatočné teplo na to, aby v nich mohol vzniknúť život. Nie je jasné, či by boli takto teplé aj lávové chodby na Marse a je náročné to potvrdiť.
Momentálne jediné informácie, ktoré vedci o týchto dierach vedia, sú tie, ktoré môžu vidieť z orbitálnych kamier vo vesmíre. Kamera HiRISE bola v roku 2005, keď bola vypustená na palube sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter, najvýkonnejším teleskopom, ktorý kedy opustil obežnú dráhu Zeme, a odvtedy zmenila naše poznatky o červenej planéte, keďže urobila viac ako 80 000 snímok. Jej možnosti sú však stále obmedzené.
"Bohužiaľ, existuje limit ‚uhla‘, pod ktorým sa môžeme z obežnej dráhy pozrieť ‚do‘ týchto jám. Takže niekedy môžeme vidieť 'steny' a niekedy nie,“ povedal Beyer pre BI. Najlepším spôsobom, ako preskúmať miesta pod povrchom, by bolo fyzicky vstúpiť dovnútra vyslaním rovera, ktorý by jamu preskúmal, povedal Johnson. „Navrhujú sa misie, v rámci ktorých by robot v podstate išiel na linke a spustil sa do jednej z týchto dier a mohol preskúmať, čo je v nich,“ prezradil.
Aby však bolo jasné, to, že by v týchto jamách mohol byť život, neznamená, že Mars určite hostí mimozemšťanov. „Je to dobré miesto na hľadanie, ale nevieme, či na Marse vôbec existuje život,“ povedal Johnson.
Zatiaľ, aby sme čo najlepšie pochopili tieto záhadné diery, „HiRISE a ďalšie sondy na obežnej dráhe Marsu budú určite pokračovať v snímaní vulkanických oblastí z obežnej dráhy, aby sa ich pokúsili lepšie charakterizovať,“ uzavrel Beyer.