Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa tento hmyz stal za posledné dve desaťročia pre Európu čoraz väčšou hrozbou, pretože vyššie teploty umožnili, aby sa tu tomuto krvilačnému hmyzu darilo. Európski vedci spájajú ich prítomnosť s nedávnym nárastom prípadov horúčky dengue na kontinente, píše The Sun.
Vo Francúzsku, kde sa v júli konajú olympijské hry, už začali zvoniť poplašné zvony. Predstaviteľ ministerstva zdravotníctva predtým uviedol, že úrady sa pripravujú na možné ohrozenie chorobou počas hier monitorovaním a odchytom hmyzu.
Podľa zdravotníckeho orgánu sa komáre už „usadili“ v Rakúsku, Bulharsku, Chorvátsku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Maďarsku, Taliansku, Malte, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku a Španielsku. To znamená, že sa v krajine vytvorila sebestačná populácia, ktorá sa rozmnožuje. A keď sa komár niekde usadí, je prakticky nemožné sa ho zbaviť. Komár bol zaznamenaný aj v Belgicku, na Cypre, v Česku, Holandsku a na Slovensku.
Komár, známy čiernymi a bielymi pruhmi pozdĺž tela a nôh, môže prenášať niekoľko tropických chorôb vrátane horúčky dengue, ziky a chikungunya. Donedávna sa tieto choroby zvyčajne vyskytovali len v niektorých častiach Afriky, Ázie a Ameriky - tam, kde sa tieto komáre usídlili. Všetky môžu spôsobiť vážne komplikácie a v zriedkavých prípadoch môžu byť smrteľné.