Zatiaľ čo niektorých Okoličányho kumpánov polícia dolapila a tí si už odpykávajú trest odňatia slobody, Oki mužom zákona uniká už viac ako šesť rokov. Podľa bývalého slovenského kriminalistu Mateja Snopka je veľmi dôležitým faktorom to, ako sa osoba na úteku správa. Ak sa skrýva v pravom slova zmysle, polícia má pri pátraní riadne sťaženú úlohu.
"Existujú krajiny, ktoré sú pre gangstrov či iných trestne stíhaných ľudí bezpečné z toho hľadiska, že tieto nevydávajú Slovenskej republike trestne stíhané osoby, čo v minulosti využilo viacero z nich. Na druhej strane je otázne, ako sa týmto ľuďom bude v cudzine dariť, kedy sa domácim znepáčia, kde ako príklad môžeme uviesť Radovana Krejčířa, ktorý sa najprv schovával v Karibiku, neskôr v Juhoafrickej republike, kde však na seba príliš upozorňoval, čo sa domácim nepozdávalo a napokon ho odsúdili aj tam. Ak na seba títo ľudia v cudzine zbytočne neupozorňujú, nerobia problémy, môže im to dlhšiu dobu prechádzať, no zároveň je otázne, či tomu, čomu sa doma naučili, a teda nelegálnej trestnej činnosti, odolajú. Na útek, ak v krajine, kde zločinec uteká, nemá rodinu, známych, kamarátov a celkovo zázemie, sú potrebné financie a títo ľudia nie sú naučení získavať ich legálnymi spôsobmi," myslí si Snopko, podľa ktorého je zároveň takmer nemožné predstaviť si zásah slovenskej polície v zahraničí.
"Žeby naša polícia či tajná služba prišli do cudzej krajiny, zajali zločinca a postavili ho pred súd na Slovensku resp. dopravili do výkonu trestu odňatia slobody, si celkom neviem predstaviť, hoci k podobným situáciám v minulosti došlo, kde ako príklad uvediem izraelskú tajnú službu Mosad, ktorá vypátrala, zadržala a nakoniec aj postavila pred súd nacistu Eichmanna, ktorý sa po skončení druhej svetovej vojny ukrýval v Argentíne," dodal s tým, že vypátranie osoby si veľakrát vyžaduje mravčiu prácu.
Viac sa dočítate na druhej strane →