Taktiež tvrdí, že dokument je aj na jeho sociálnych sieťach: „Ja som ju ukázal, zverejnil na svojom facebooku už pred rokom a pred dvoma týždňami som ju ukázal na papieri vo videu.“ Exminister nevidí v právnej analýze žiadny problém, pretože ju odsúhlasili viaceré zložky, ako napríklad kancelária prezidentky či vtedajší minister spravodlivosti Viliam Karas.
Naša redakcia si prezrela materiály na webovej stránke vlády zo dňa, keď darovanie stíhačiek schválila. Samotná analýza v balíku dokumentov nie je. Predkladacia správa v jednom odseku právnicky zdôvodňuje, že vláda takúto kompetenciu má.
Dopustili sa politici trestného činu?
Eduard Burda, právnik
Podľa viacerých právnych názorov vrátane analýzy vypracovanej Právnickou fakultou UK ešte v roku 2023 na požiadanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, bolo poskytnutie vojenskej pomoci susediacej bojujúcej krajine v rozsahu poskytnutia stíhačiek zásadnou otázkou zahraničnej politiky, na ktorú nemá Vláda SR, ktorej parlament (NR SR) nevyslovil dôveru, právomoc. Preto pokiaľ by sa preukázalo, že niektorí členovia vtedajšej vlády hlasovali za poskytnutie stíhačiek s vedomosťou toho, že vláda na dané rozhodnutie nemá právomoc a boli by s takouto možnosťou uzrozumení, pravdepodobne by sa dopustili trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ak by boli uzrozumení s tým, že by tým zároveň sťažovali plnenie úloh ozbrojených síl a tým poškodzovali obranyschopnosť Slovenskej republiky, dopustili by sa trestného činu vlastizrady v spojení s trestným činom sabotáže. A pokiaľ bývalý minister obrany Jaroslav Naď tvrdil, že má právnu analýzu, ktorá takýto postup vlády umožňuje a preukázalo by sa, že v tejto otázke klamal, tak by v spojitosti s ďalšími skutočnosťami spáchal niektorý z uvedených trestných činov.