Je naozaj nad zlato, ale...
Hygienici v tejto súvislosti pripomenuli, že až 80 percent celkového denného príjmu tvorí tzv. skrytá soľ nachádzajúca sa v tých potravinách, ktoré bežne denne jeme. Konzumácia soli je však často vyššia, ako je odporúčané. Podľa odborníkov nestačí obmedziť soľ len pri príprave vareného jedla doma či v spoločnom stravovaní, ale treba sa vyhýbať aj nadmernej konzumácii slaných syrov, údenín či pochutín, akými sú zemiakové lupienky, hranolky, chrumky či tyčinky.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva pripomenul, že pri nadmernom príjme soli a následnom zvýšenom vylučovaní sodíka močom dochádza „aj k vyšším stratám vápnika, čo je príčinou vzniku osteopénie a neskôr osteoporózy“. Vysoký príjem soli komplikuje podľa odborníkov aj priebeh iných ochorení, ako napríklad cukrovky, astmy či Alzheimerovej choroby.
Soľ, sodík a draslík
Kuchynská soľ obsahuje 40 % sodíka a 60 % chlóru. Sodík je minerálna látka nevyhnutne potrebná na správne fungovanie procesov v našom tele. Udržuje acidobázickú rovnováhu, prenosy nervových impulzov a reguláciu distribúcie telesných tekutín. Sodík je nenahraditeľný pre obličky, svaly a nervovú činnosť.
Prirodzene, sodík prijímame vo forme solenia nášho jedla, avšak takmer 80 % sodíka prijmeme konzumáciou priemyselne spracovaných potravín. Draslík sa vnútri nášho tela podieľa na takzvanej elektrolytickej rovnováhe, v podstate udržiava optimálne množstvo vody vnútri buniek a mimo nich. Zásadne ovplyvňuje mnoho dôležitých funkcií v našom tele. Jeho nedostatok sa výrazne podpíše na našom zdraví.