Tisíce ľudí sa zhromaždili pred budovou parlamentu a žiadali odstúpenie premiéra Pašinjana v súvislosti s postúpením niektorých pohraničných území Azerbajdžanu. "Úrady sú vinné z toho, že priviedli túto krajinu ku katastrofe," povedal davu vodca protestov arcibiskup Bagrat Galstanjan.
"Včera sme ukázali, že nemáme strach a že naše hnutie vydrží," dodal Galstanjan. Zároveň sľúbil, že prinúti premiéra odstúpiť.
Protestovalo sa aj v Buenos Aires. Pozrite si VIDEO:
olícia v stredu počas protestu použila omračujúce granáty, v dôsledku čoho podľa arménskeho ministerstva zdravotníctva utrpelo zranenia 101 ľudí. Medzi zranenými bolo aj šesť policajtov. Ministerstvo vnútra oznámilo, že na protestoch bolo zadržaných 98 ľudí za neposlúchnutie policajných príkazov.
Arménsko minulý mesiac vrátilo Azerbajdžanu štyri pohraničné dediny, ktoré zabralo približne pred 30 rokmi. Pašinjan obhajoval popustenie území ako krok zameraný na zabezpečenie mieru s Baku.
Oblasť, ktorú Arménsko vrátilo, je pre krajinu strategicky dôležitá, pretože sa nachádza pri dôležitej diaľnici do Gruzínska. Arménski obyvatelia blízkych osád tvrdia, že ich tento krok odrezal od zvyšku krajiny. Premiéra obvinili, že sa vzdal územia bez toho, aby za to Arménsko niečo dostalo.
Arménsko a Azerbajdžan viedli dve vojny o región Náhorný Karabach, ktorý minulý rok Azerbajdžan po troch desaťročiach dobyl späť od arménskych separatistov.
Jerevan a Baku v súčasnosti rokujú o mierovej dohode. Pašinjan v stredu v prejave k poslancom zopakoval, že Jerevan je pripravený podpísať mierovú dohodu s Baku "v priebehu mesiaca".