Ak vás po pár minútach po zapálení sviečky začne bolieť hlava, cítite dráždenie na nosových slizniciach, škriabe vás v krku, začnete pokašliavať, radšej ju sfúknite a vyvetrajte miestnosť! Pokiaľ ide o knôty, obávať sa olovených knôtov už nemusíte, rozumné je voliť bavlnené alebo drevené knôty. Niektoré majú skryté kovové jadro, čo nemusí byť hneď voľným okom viditeľné.
Ako správne používať sviečku?
Pred zapálením vždy skontrolujte knôt a odstráňte všetky nečistoty. Skrátenie knôtu približne na pol centimetra zabezpečí stabilné a rovnomerné horenie. Môže sa to zdať ako malý krok, ale je veľmi dôležitý. Prebytočný knôt môže narušiť rovnováhu a spôsobiť nepravidelné plamene, dymenie a tvorbu sadzí.
Pravidelným zastrihávaním knôtu zabezpečíte nielen príjemnú atmosféru, ale aj predĺžite životnosť sviečky až o 25 %. Prvé horenie rozhoduje o tom, koľko vám sviečka vydrží. Vosk by sa mal roztopiť až po okraj sviečky. Toto počiatočné horenie pomáha vosku rovnomerne sa roztopiť, čím sa zabráni tvorbe „pamäťového kruhu“ ktorý vedie k vytváraniu tunela uprostred.
Pri príliš dlhom horení sa na knôte zhromažďuje uhlík a vytvára sa hríbovitá špička, ktorá vedie k nestabilnému plameňu a nadmernému dymeniu. Zvyčajne by sviečky nemali horieť dlhšie ako štyri hodiny v kuse. A pred opätovným zapálením ich vždy nechajte aspoň dve hodiny vychladnúť.