TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky. Vedci Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinuli prvý realistický model polarizácie nočnej oblohy. Monitoring svetelného znečistenia je v súčasnosti zameraný hlavne na meranie intenzity svetla nočnej oblohy. Takéto merania však nie sú úplné, pretože neobsahujú údaje o polarizácii svetla. Tento parameter je pritom neoceniteľným zdrojom dodatočných informácií a v súčasnej dobe, keď narastá úroveň svetelného znečistenia takmer všade vo svete, sa stáva obzvlášť dôležitým.
"Tento model obstál v experimentálnom teste a myslíme si, že predstavuje dôležitý pokrok v našom chápaní šírenia svetelného znečistenia do okolitého prostredia. Údaje zahŕňajúce stupeň lineárnej polarizácie a uhla polarizácie nočnej oblohy otvárajú úplne nové možnosti pri hodnotení stavu svetelného poľa a umožňujú nielen interpretovať, ale aj predpovedať vplyvy na živé organizmy," uviedol Miroslav Kocifaj z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV.
Nad hlavami šťastných sa odohralo úchvatné nebeské divadlo.
Výsledky výskumu uverejnili v jednom z popredných svetových časopisov MNRAS Letters so zameraním na prevratný výskum v oblasti astronómie a astrofyziky.