Bazoum a jeho rodina sú v domácom väzení od vojenského prevratu v júli minulého roka. Vojenská junta vyhlásila, že ho plánujú stíhať za vlastizradu a podkopávanie národnej bezpečnosti. Začiatkom tohto roka sa preto začalo súdne konanie o zrušení jeho imunity na novovytvorenom Štátnom súde, ktorý sa stal najvyšším súdnym orgánom v krajine.
Pred zvrhnutím Bazouma bol Niger posledným významným bezpečnostným partnerom Západu v oblasti Sahel južne od Sahary, ktorú islamské extrémistické skupiny premenili na svetové ohnisko terorizmu.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) uviedla, že konanie pred súdom bolo poznačené závažnými nezrovnalosťami vrátane porušenia Bazoumových práv na predloženie dôkazov na svoju obhajobu, na komunikáciu s právnym zástupcom a na vypočutie pred nezávislým súdom. Bazoumovi právnici s ním nemôžu komunikovať od októbra minulého roka a majú obmedzený prístup k materiálom prípadu, tvrdí HRW.
Súdny dvor Hospodárskeho združenia západoafrických štátov (ECOWAS) koncom minulého roka nariadil okamžité prepustenie zosadeného prezidenta Nigeru a jeho návrat do úradu.