Ochranári požadujú, aby zostala oázou pokoja pre obyvateľov, a tak aktívne bojujú proti ťažbe dreva, rozjazdeným chodníkom, hluku píl a stavebnej činnosti. Bratislavský lesopark predstavuje živú prírodu, ktorú s obľubou navštevujú všetky generácie obyvateľov mesta. Mnohých aktivistov znepokojujú rozsiahla ťažba dreva, chodníky rozbahnené lesnými mechanizmami, plánovaná rekonštrukcia kúpaliska a prestavba bývalého sanatória na hotely a reštaurácie.
Práve proti týmto veciam bojuje občianska iniciatíva. ,,Obávame sa, že krátkodobá rekreácia v bratislavskom lesoparku sa vplyvom developerov zmení na priestor pre trvalé a turistické bývanie. To by výrazne zvýšilo infraštruktúru a komplexne zmenilo charakter lesoparku,“ vysvetľuje ochranár Jaromír Šíbl.
Lesopark a najmä Železnú studienku pravidelne navštevujú cyklisti, rodiny s deťmi, mládež aj matky s kočíkmi. Stav poľných chodníkov však pripomína skôr bahenný kúpeľ alebo tankodróm. Problémy s ťažbou dreva a komunikáciami nie sú ľahostajné ani vedeniu samosprávy. „Prišli sme s návrhom na minimalizovanie výrubu v bratislavskom lesoparku s výnimkou odstraňovania kalamitného dreva. Taktiež mesto sprísni kontrolu neoprávneného vjazdu vozidiel a porušovanie predpisov,“ povedal riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrássy.
Z návrhov Ochranárov
- obmedzenie vjazdu motorových vozidiel
- vylúčenie novej výstavby developerských projektov
- zníženie ročnej ťažby dreva na 1/3
- zabezpečenie účasti verejnosti na lesnom hospodárskom pláne