Ešte teraz mnohých máta labutia tragédia, ktorá sa odohrala na Štrkoveckom jazer v Bratislave pred niekoľkými rokmi. Postupne tam uhynula takmer celý labutia rodina, pričom niektorí členovia doplatili na ľudskú hlúposť. Labuť vtedy požila plastové viečko, čo ju pripravilo o život.
Nešťastie krásnych vtákov však pokračuje aj ďalej. Len nedávno našli na jazere Kuchajda mŕtveho labutieho samca Šaňa. Ten zomieral v strašných mukách.
Osudným sa labutiemu samcovi mal stať jed botulotoxín. "V stredu našli Šaňa na brehu jazera nevládneho s ťažkým dýchaním. Trpel a neprežil to…V takýchto prípadoch ide o minúty a pomôže len rýchly zásah veterinára," informuje stránka Štrkovecké jazero na Facebooku.
To nie je fér! Labutie mláďatká plávajú za maminou až na súrodenca s výhodou
"Opäť úradoval botulizmus…život ohrozujúca otrava. Botulotoxín (takzvaný klobásový jed) je vytváraný baktériou Clostridium botulinum. Zabraňuje prenosu signálu medzi nervami a svalmi, navonok sa prejavuje ako ochrnutie svalov. Takže zviera sa udusí," upozorňuje facebookový profil Štrkovecké jazero.
Botulotoxín sa môže v teplých dňoch hromadiť v bahne a v pôde. "Práve v lete, kedy horúčavy spôsobujú zlé okysličovanie vôd a odumierajú rôzne riasy a sinice, vznikajú ideálne podmienky na rozmnoženie mikróbu Clostridium botulinum. Vtáky sa potom otrávia požitím rôznych bezstavovcov, vodných či suchozemských (napríklad lariev hmyzu), v ktorých telách sa botulotoxín hromadí," vyvsetľujú na stránke Štrkovecké jazero.
Práve otrava botulotoxínom môže v lete za väčšinu úmrtí vodných vtákov. V prípade, že ste natrafili na mŕtve zviera pri jazere, treba kontaktovať Štátnu ochranu prírody.