Životný osud zosnulého parašutistu bojujúceho v armáde USA objavil len náhodou: „Pátral som v archíve po svojich predkoch. Na jednom z historických dokumentov mi padlo do oka meno Babjak, bolo typicky slovenské medzi množstvom amerických mien.“ Pustil sa preto do podrobnejšieho bádania.
Utopil sa pri dopade
„Výsledok ma prekvapil. Bol to výsadkár 82. výsadkovej divízie armády Spojených štátov, ktorá sa zúčastnila vylodenia spojencov v Normandii v júni roku 1944. Narodil sa v obci Žbince v okrese Michalovce. Ide o miesto takmer susediace s obcou, kde sa narodil Babjakov otec,“ vysvetlil Horňák.
Podľa neho mladý muž zahynul potom, ako sa zúčastnil výsadku 6. júna skoro ráno. Invázia mala za cieľ preraziť cez nemeckú obranu na pobreží Normandie. Tesne pred vylodením hlavných vojsk vyskočili z lietadiel parašutisti, ktorí mali obsadiť dôležité body, napríklad mosty.
Babjak však výsadok neprežil. „Žiaľ, utopil sa pri dopade na zem. Nemecká obrana využila miestne rieky Cotentinského polostrova na to, aby umelo zatopila rozsiahle povodie riek Merderet a Douve. Vytvorili bažinatú pôdu, z ktorej sa výsadkár s viac než 10 až 15 kilami výstroja nemal šancu rýchlo uvoľniť. Takto zomrelo spolu 36 výsadkárov,“ doplnil amatérsky bádateľ.
Tomu sa podarilo aj spojiť so synovcom Babjaka v USA. „Ten si len matne spomína, že sa jeho otec s príbuznými rozprával po slovensky aj o tejto udalosti,“ doplnil Horňák.
Výnimočný príbeh
V piatok hrdinovi z Normandie v miestnej časti Ťahyňa odhalili pamätník. Slávnosti sa zúčastnili aj súčasní „kolegovia“ z 82. výsadkovej divízie USA a americký veľvyslanec Gautam Rana. „Babjak reprezentoval v boji proti fašizmu snahu o získanie slobody. Je fantastické, že vzniklo takéto múzeum a že v ňom má čestné miesto aj tento vojak,“ podotkol veľvyslanec.
„Medzi slovenskými emigrantmi do USA bolo niekoľko tisíc takých, ktorí bojovali v armáde. Mnohí z nich zomreli. Tento príbeh je však výnimočný tým, že zomrel presne v deň vylodenia. Sme pyšní, že tu budeme mať pamätník,“ uzavrel riaditeľ múzea Kasigarda Martin Javor.
Operácia Overlord
Vylodenie v Normandii 6. júna 1944 bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa jej jednotky z dvanástich spojeneckých národov, medzi nimi aj z Československa, USA, Veľkej Británie či Kanady. Ako prví počas noci v Normandii pristáli výsadkári. Ráno prišiel hlavný útok v podobe vylodenia na plážach. Tento deň je označovaný aj ako Deň D. Operácie sa zúčastnilo vyše 5 700 transportných a výsadkových lodí a vyše 1 200 bojových lodí. Vo vzduchu bolo v akcii 10 900 bojových, viac než 2 300 dopravných lietadiel a takmer 2 600 klzákov.