Čo máme robiť, aby sme nezaplatili za letnú dovolenku cez falošnú platobnú bránu? Na známej sociálnej sieti ponúkajú atraktívne zájazdy za nízke ceny, po ktorých zaplatení sa môže stať, že zostanete doma.
Podvodníci využívajú rôzne techniky na oklamanie zákazníkov. „Najčastejšie sú to falošné webové stránky, ktoré vyzerajú ako dôveryhodné cestovné kancelárie. Tieto stránky často obsahujú ukradnuté obrázky a recenzie z legitímnych cestovných agentúr. Často nás nalákajú na ponuky, ktoré sú príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Ak niečo vyzerá príliš výhodne, mali by sme zbystriť pozornosť,“ radí David Gavaľa, majiteľ cestovnej kancelárie DAKA.
Podvodníci dokážu vytvoriť identickú webovú stránku so stránkou renomovanej cestovnej kancelárie, ktorú na prvý pohľad bežný používateľ nerozozná. „Hackeri vytvoria kópiu stránky cestovnej kancelárie. Jediné, čo musia urobiť, je, že si tú stránku uložia u seba do počítača a následne si kúpia doménu, kam ju zavesia. A tak si už ľudia, netušiac, kupujú dovolenky na podvodnej stránke a nezistia, že ide o falošnú doménu. Mali by sme si všímať písmeno navyše v URL adrese stránky, alebo iný rozdiel v porovnaní s originálnym názvom, pretože to najčastejšie napovedá, že ide o podvodnú stránku,“ hovorí o technikách hackerov odborník na digitalizáciu Milan Cák zo spoločnosti AMCEF.