Stalo sa tak tri týždne po tom, čo Valné zhromaždenie (VZ) OSN schválilo rezolúciu o vyhlásení medzinárodného dňa na pamiatku jej obetí, informuje TASR na základe správy rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL).
Maďarsko bolo medzi 19 krajinami, ktoré sa pripojili k Srbsku a hlasovali proti rezolúcii, Slovensko zas bolo medzi 68 krajinami, ktoré sa hlasovania zdržali.
Polícia sarajevského kantónu v ten istý deň potvrdila pre RFE/RL, že vyšetrovanie prípadu ukončila a incident klasifikovala ako vandalizmus.
Ani jedna z ambasád sa k incidentu nechcela vyjadriť.
Nezáväzná rezolúcia VZ OSN odsudzuje popieranie genocídy v Srebrenici ako historickej udalosti a odsudzuje činy, ktoré velebia ľudí odsúdených za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu.
Masaker v Srebrenici z júna 1995 vykonali príslušníci armády Republiky srbskej a v roku 2007 ho Medzinárodný súdny dvor v Haagu označil za genocídu. V súvislosti s genocídou bolo odsúdených viac ako 50 ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Republiky srbskej Radovana Karadžiča a veliteľa jej armády Ratka Mladiča.