Podnety na zachovanie a zveľadenie Hexagonu prichádzali samospráve niekoľko rokov od odbornej i laickej verejnosti. Mesto na obnovu napokon dalo z rozpočtu 67 000 eur. K záchrane sa vyjadrovali významné historičky a historici umenia. Všetci odporučili dielo priemyselného dizajnéra Jána Ondrejoviča, ktoré vznikalo v 60. rokoch 20. storočia, zachrániť pre budúce generácie.
„Iniciatíva sa začala v roku 2015. Od prvého odborného podnetu až do obnovy sa zrealizoval rozsiahly archívny výskum aj mnoho občianskych podporných aktivít. Zapojené do nich boli viaceré umelecké inštitúcie pôsobiace na území mesta,“ uviedla Zuzana L. Majlingová, kurátorka Stredoslovenskej galérie.
S prvou etapou obnovy začal na jeseň 2023 sochár Matúš Janíček, ktorý vyrobil s tímom 60 kusov nových matíc. Dokopy použili 7 ton štrku, 1,75 tony cementu a celkovo venovali tomuto dielu 800 hodín fyzickej práce. „Cesta k obnove sa začala oveľa skôr, ako bola odliata prvá matica. Je výsledkom súčinnosti niekoľkých ľudí. Bez nich by nebola akákoľvek obnova možná,“ dodal sochár.
Podľa primátora Jána Noska za posledné roky postupne pristúpili k zachovaniu a záchrane najvýznamnejších a najviac poznačených diel. „Som rád, že tento významný artefakt - Hexagon, ktorý je súčasťou Pamätníka SNP, môžu mnoho nasledujúcich rokov pozorovať ďalšie generácie obyvateľov a návštevníkov mesta,“ podotkol primátor.
Známa atrakcia
Susedí s významným pamätnou lokalitou v Banskej Bystrici - Pamätníkom SNP. V minulosti plnil funkciu detského ihriska, dnes však už nespĺňa požiadavky, ktoré sú na detské ihriská kladené. Preto vstup na Hexagon naďalej bude len na vlastnú zodpovednosť.
Čo použili
- 7 ton štrku
- 1,75 tony cementu
- 800 normohodín
- 60 matíc