Priblížila, že ak je osoba nútená robiť veci, ktoré robiť nechce, či má pocit, že je kontrolovaná inou osobou alebo je vystavená vyhrážaniu a násiliu a je obmedzená jej sloboda pohybu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa stala obeťou trestného činu obchodovania s ľuďmi. "Osobitnému riziku sú v týchto prípadoch vystavené najmä ženy a deti," dodala hovorkyňa.
Podotkla, že ľudia zvažujúci vycestovanie by mali byť podozrievaví voči príliš veľkorysým ponukám na pomoc či ponuke lukratívnej brigády. Treba si dať takisto dohodu o práci elektronicky zaslať ešte pred odchodom do zahraničia a dôkladne si preštudovať nastavené pracovné podmienky, neodovzdávať osobné doklady či byť v pravidelnom kontakte s blízkymi osobami a informovať ich o mieste pobytu.
Trestný čin obchodovania s ľuďmi sa vyskytuje vo formách nútenej prostitúcie, pracovného a sexuálneho vykorisťovania, núteného sobáša alebo žobrania. "Obete sú prevažne obmedzované na osobnej slobode a pod neustálou kontrolou. V niektorých prípadoch je im odopieraná strava, sú nútené do požívania alkoholu a užívania omamných a psychotropných látok," ozrejmila.