Nadchádzajúce týždne nás v tomto smere teda zas a znova môžu poriadne potrápiť. S ktorými kožnými problémami sa najčastejšie stretávame práve v lete? A môže za to iba slnečné žiarenie? Ako týmto defektom predchádzať alebo zmierňovať ich následky?
Spálená koža a úpal nie sú jediným rizikom, ktoré na vás číha v lete pri vode. Pozor si treba dávať na bežné kožné infekcie. Nemusíte byť alergickí na chlór, ale môžete byť citliví alebo mať reakciu. Reakcie môžu zahŕňať svrbenie, červenú kožu alebo žihľavku. Toto nie je alergia, ale v skutočnosti ide o „dráždivú dermatitídu“ (ako chemické popálenie) spôsobenú precitlivenosťou na prirodzenú dráždivú látku.
Chlór vysušuje pokožku a môže dráždiť existujúcu dermatitídu. Podľa dermatologických odborníkov zdravotnej poisťovne Dôvera baktérie, parazity alebo vírusy v jazerách, rybníkoch, v mori alebo dokonca v nedostatočne chlórovaných bazénoch či vo vírivkách, môžu preniknúť do kožných prasklín a zvýšiť riziko infekcií kože. Po kúpaní vám tak ostanú pľuzgiere, vyrážky, začervenaná koža alebo pupienky. Niektorí ľudia s ekzémom môžu mať dráždivú kontaktnú dermatitídu. Môže byť spôsobená reakciou pokožky na chlór alebo na akúkoľvek inú chemikáliu pridanú na dezinfekciu alebo zmenu chemickej rovnováhy vody v bazéne.