Ak cestujete do zahraničia a máte možnosť vybrať si, ako budete platiť, uprednostňujete bezhotovostné platby alebo zvyknete radšej použiť hotovosť?
Dnešný digitalizovaný svet bankovníctva priniesol moderné platobné metódy prostredníctvom platobných kariet, ktoré dnes už vieme uskutočniť pomocou rôznych smart zariadení. Niektoré služby súvisiace s letnými dovolenkami, ako napríklad rezervácia ubytovania či požičanie auta, sú naviazané na bezhotovostný platobný styk, a tak by ste sa nezaobišli bez platnej platobnej karty.
„Pri platení v zahraničí je vhodné používať platobnú kartu. Okrem toho, že ide o bezpečný platobný prostriedok, k platobným kartám sú často poskytované rôzne doplnkové služby ako poistenie či výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu a mnohé iné,“ uviedla Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
Pred cestou do zahraničia sa odporúča skontrolovať si platnosť platobnej karty, preveriť si nastavenie limitov na platobnej karte a v prípade, že nemáte platobnú kartu v ochrannom obale, zabezpečiť si ho. Vyhnete sa tým prípadnému poškodeniu platobnej karty. Podstatné je tiež overiť si výšku poplatku za výber hotovosti z bankomatu v krajine, do ktorej plánujete cestovať a či sa v nej nachádza banka rovnakej skupiny, ako je vaša domáca banka, aby ste prípadné výbery peňažnej hotovosti z bankomatu mohli realizovať čo najvýhodnejšie.
Do zahraničia je vhodné cestovať s dvoma typmi platobných kariet, a to z dôvodu prevencie pred možnou stratou platobnej karty, ale aj pre skutočnosť, že nie všetky typy platobných kariet sú akceptované všade.
„Kreditnú platobnú kartu je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie, t.j. platby cez platobný terminál alebo v online prostredí. Určite nie na výbery hotovosti z bankomatu. Zároveň vám môže slúžiť ako garancia pri prenájme ubytovania či vozidla. Debetnú platobnú kartu môžete využívať nielen pri bezhotovostných transakciách, ale aj pri výberoch hotovosti z bankomatu. Pri výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu alebo pri platbe kartou cez platobný terminál zvoľte prepočet bez konverzie.“
Základné pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri platení či výbere hotovosti v zahraničí:
• V čo najvyššej možnej miere využívať platobnú kartu.
• Ešte pred odchodom si nastaviť push notifikácie o pohyboch na účte.
• Pri platení nespúšťať platobnú kartu z dohľadu a nikdy ju nikomu neodovzdávať.
• Dbať na ochranu údajov o platobnej karte a neprihlasovať sa do nezabezpečenej WiFi siete.
• Pred potvrdením platby vždy skontrolovať správnosť sumy na platobnom termináli.
• Pri výbere z bankomatu v zahraničí alebo pri platbe kartou voliť možnosť bez konverzie.
• Podozrivé pohyby na platobnej karte bezodkladne oznámiť banke a kartu ihneď zablokovať. To platí aj v prípade straty a krádeže platobnej karty.
Rada na záver: V prípade, ak cestujete do krajín, ktoré nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov alebo v nich platia obmedzenia používania platobných kariet z rôznych dôvodov, Slovenská banková asociácia odporúča cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, akou je americký dolár či euro.