Ohrození seniori
Okrem malých detí je potrebné dávať ešte väčší pozor aj na starších ľudí. „Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné často ponúkať pitie,“ uviedla Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika SR. Organizmus seniorov zase obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s látkami z metabolizmu.
Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak, a tak by mali pri výbere minerálky dbať na obsah sodíka. Jeho zvýšená koncentrácia by totiž mohla ich zdravotný stav zhoršiť. Vo vyššom veku je dôležitý aj príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať priamo v nápoji.
Pozor na tepelný šok
Odborníci odporúčajú udržiavať v interiéri teplotu pod 32 °C počas dňa, v noci by izbová teplota nemala prekročiť 24 °C. Regulácia teploty je obzvlášť dôležitá v prítomnosti detí, seniorov nad 65 rokov a chronicky chorých.
Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Preto ak používate klimatizáciu, je vhodné ju nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5, maximálne 7 stupňov Celzia.
Saša (19), Rimavská Sobota
Teplota na teplomere skáče od 31 °C do 34 °C, na to, že je polka júna, je to celkom dosť, ale tu v parku a pri tejto fontáne je to príjemné.