V Poľsku sú tak interrupcie povolené len v prípade znásilnenia, incestu alebo vtedy, ak tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie matky. Ženy však aj v týchto situáciách často čelia tzv. výhrade svedomia, ktorá lekárom umožňuje odmietnuť vykonať interrupciu z morálnych dôvodov.
V snahe tomu zabrániť zaviedla nová poľská vláda premiéra Donalda Tuska nedávno opatrenie. Na jeho základe je možné pokutovať zdravotnícke centrá financované z verejných zdrojov, ktoré odmietnu vykonať zákonom povoľované zákroky.
Téma interrupcií rozdeľuje aj súčasnú proeurópsku vládnu koalíciu, v ktorej sú aj ľavičiari či kresťanskí konzervatívci. V apríli však parlament odovzdal svojmu osobitnému výboru na posúdenie štyri návrhy na liberalizáciu zákona o interrupciách, čo ukazuje spoluprácu v rámci koalície aj napriek rozdielnym pohľadom.
Proces uvoľňovania zákona o umelom prerušení tehotenstva sa však môže pretiahnuť do budúcoročného zvolenia nového prezidenta. Očakáva sa totiž, že súčasný prezident Andrzej Duda by akékoľvek zmeny zákona o interrupciách vetoval.