Podľa IUCN žilo v roku 2001 vo voľnej prírode Pyrenejského polostrova iba 62 dospelých jedincov tohto druhu mačkovitej šelmy. V roku 2022 sa ich počet zvýšil na 648 a v súčasnosti už presahuje 2000. IUCN už vo svojom červenom zozname zmenila stupeň ohrozenia rysa z "ohrozený" na zraniteľný.
Francisco Javier Salcedo Ortiz, koordinátor projektu LIFE Lynx-Connect, ktorý viedol záchranu rysa španielskeho, označil toto zvýšenie populácie za "dosiaľ najväčší nárast u mačkovitého druhu dosiahnutý ochranárskym úsilím". Vyzdvihol úsilie širokého spektra osôb zapojených do záchrany rysa: vlastníkov pôdy, poľnohospodárov, poľovníkov i Európskej únie, ktorá poskytla finančnú a logistickú podporu.
IUCN však upozorňuje, že pozitívny vývoj môžu zvrátiť rôzne hrozby, okrem iného aj choroby šírené domácimi mačkami a králikmi, ktorými sa rys živí. Takisto ho ohrozuje aj pytliactvo či usmrcovanie rysov na cestách.
Rys španielsky je mačkovitá šelma, ktorá žltými očami a krátkym čiernym chvostom pripomína iné druhy rysov, opisuje Reuters. Je však výrazne menší ako jeho príbuzní, od ktorých sa odlišuje aj výraznou čiernou "bradou" tvorenou dlhou srsťou vyrastajúcou z oblasti brady.