Pitie vody je síce nevyhnutné pre celkové zdravie a krvný obeh, ale nemá priamy vplyv na schopnosť kožnej bariéry udržiavať vlhkosť. Doktorka Carolyn Jacob, certifikovaná dermatologička, zdôrazňuje, že aj keď pijete nadmerne, nie je zaručené, že voda si to namieri rovno do pokožky. Namiesto toho by mohla byť distribuovaná do iných orgánov, ktoré ju potrebujú naliehavejšie.
Navyše, nadmerná hydratácia môže viesť k zriedkavému, ale vážnemu stavu nazývanému hyponatriémia, pri ktorej hladina sodíka v krvi nebezpečne klesne. Zvýšenie príjmu vody však môže byť prospešné pre celkové fungovanie organizmu a zdravie pokožky, ak je problémom dehydratácia. Závažná dehydratácia môže spôsobiť zníženie objemu cirkulujúcej krvi, čo podnieti cievy, aby odčerpávali vodu z iných orgánov vrátane pokožky, čo má za následok matný a vráskavý vzhľad.
Ak je problémom dehydratácia, pitie väčšieho množstva vody je jednoduchým riešením. Medzi príznaky dehydratácie patria bolesti hlavy, sucho v ústach a tmavý moč. Pri diagnostike dehydratácie môže pomôcť aj tzv. turgorový test, pri ktorom sa pokožka stlačí a sleduje sa, ako rýchlo sa vráti do normálu.