Uviedla tiež, že sa nepodieľala na nijakých aktivitách, ktoré by ohrozovali národnú bezpečnosť USA. Naopak firma Kaspersky tvrdí, že významne prispela k ochrane záujmov USA a ich spojencov.
Ide o prvý takýto krok prijatý od nariadenia vydaného ešte za bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, na základe ktorého má ministerstvo obchodu právomoc preverovať, či jednotlivé spoločnosti nepredstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Podľa Raimondovej ministerstvo obchodu teraz ukázalo, že nebude váhať zakročiť proti technológiám, ktoré by boli takouto hrozbou pre USA a ich občanov.
Spoločnosť Kaspersky Lab sídli v Moskve, no pobočky má v 31 krajinách, pričom služby poskytuje viac ako 400 miliónom užívateľom a 270.000 firmám vo vyše 200 krajinách.
Okrem zákazu predaja antivírusového softvéru zaradilo americké ministerstvo obchodu tri subjekty spojené s touto firmou na zoznam spoločností, ktoré vzbudzujú obavy týkajúce sa národnej bezpečnosti, a to pre ich spoluprácu s ruskými vojenskými a spravodajskými orgánmi.
Spoločnosť Kaspersky môže v USA pokračovať v určitých činnostiach - vrátane poskytovania aktualizácií svojich antivírusových programov - do 29. septembra, "aby sa tak minimalizovali problémy spotrebiteľov a podniky v USA a aby tie mali čas nájsť si (za Kaspersky) vhodné alternatívy," dodalo.