Skupina Qilin zdieľala takmer 400 gigabajtov údajov - vrátane mien pacientov, dátumov narodenia, hodnôt a popisov krvných testov. Uverejnila ich na svojom dark webe a sociálnej sieti Telegram.
"Chápeme, že to ľudí môže znepokojovať a naďalej spolupracujeme so spoločnosťou Synnovis, Národným centrom kybernetickej bezpečnosti a ďalšími partnermi, aby sme čo najrýchlejšie preverili obsah zverejnených súborov," uviedla britská Národná zdravotná služba (NHS).
V dotknutých nemocniciach je spracovávanie testov naďalej obmedzené a od incidentu zrušili viac ako 1000 plánovaných operácií a 2000 vyšetrení, uviedol Reuters. Kyberútok na spoločnosť Synnovis, ktorá dodáva diagnostické služby viacerým nemocniciam v rámci NHS, sa odohral 3. júna.
Podľa správy portálu Health Service Journal išlo o útok tzv. ransomvérom, pri ktorom páchatelia zašifrujú údaje firiem či inštitúcií a žiadajú výkupné za ich odkódovanie. Počítačový útok postihol najmä nemocnice King's College a Guy's a St. Thomas', ale aj súkromné ambulancie v celom Londýne.
Britská NHS sa stala terčom kybernetického útoku aj v roku 2017. Vtedy zamrzli počítače v nemocniciach po celej krajine, čo paralyzovalo prevádzku nemocníc aj pohotovostí.