Francúzske príslovie „za všetkým hľadaj ženu“ by sme v tomto prípade mohli pozmeniť na „za všetkým hľadaj Baťu“. Ten chcel v 20. rokoch minulého storočia rozvíjať výrobu a používať moderné technológie. K tomu potreboval miesto na nové továrne, vhodné podmienky, dostatok prírodných zdrojov a dostatok pracovnej sily. To všetko našiel pod Tatrami.
Pôvodne chcel novú fabriku postaviť pri Važci, no s miestnymi sa nedohodol na cene pozemkov. Potom objavil močaristé lúky medzi Lučivnou, Batizovcami a Veľkou, ktorá je dnes súčasťou Popradu. Okrem nehodných pasienkov a skládky dreva tam vtedy nič nebolo.
Celkom rýchlo sa však dohodol s majiteľmi a 4. júna 1934 podpísali kúpnopredajnú zmluvu. Firma Baťa kúpila 60 hektárov pôdy za 250-tisíc korún československých. Do troch týždňov sa začala výstavba a proces, ktorý oblasť zmenil na nepoznanie.
>>> FOTO NÁJDETE TU <<<
Stovky osudov
Fabrika však menila i životy ľudí. Z chudobných roľníkov, pastierov, nádenníkov a drevorubačov sa stali zamestnanci so životnou úrovňou, o ktorej dovtedy ani nesnívali. Podstatné bolo, že prácu od prvej chvíle dostali aj ženy.
„Z dedín zo širokého okolia sem začali dochádzať ľudia a neskôr sa presťahovali do nových domov s nevídaným štandardom. Tečúca studená aj teplá voda, splachovacie WC, centrálne kúrenie v dome, pravidelný pracovný rytmus s voľnými nedeľami, možnosti vzdelávania seba, svojich deti, množstvo voľnočasových aktivít a spoločenský život,“ opisuje všetky vtedajšie benefity generálny riaditeľ skupiny Chemosvit Pavol Králik.