Alzheimerova choroba je ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje pomalý úpadok pamäti, myslenia a rozumových schopností. Pre ľudí, ktorí si sadnú za volant auta, je príznakom ochorenia to, že majú problém spomenúť si na cestu na známe miesto. Menej známe je, že ľudia trpiaci touto chorobou môžu mať problémy s určovaním farieb alebo kontrastu, čo sa môže prejaviť pri šoférovaní.
"Pre niektorých ľudí sú vizuálne problémy príznakom Alzheimerovej choroby. To môže viesť k ťažkostiam s rovnováhou alebo problémom s čítaním. Môžu mať tiež problémy s odhadom vzdialenosti a určovaním farieb alebo kontrastu, čo môže spôsobiť problémy pri šoférovaní," uvádza Alzheimerova asociácia.
Dodáva, že by sa to nemalo zamieňať so zmenou videnia v dôsledku sivého zákalu v staršom veku. Medzitým nový prieskum Alzheimerovej spoločnosti odhalil, že len jeden z troch ľudí povie svojmu lekárovi o tom, že sa u neho alebo jeho blízkeho objavili príznaky demencie. Prieskum medzi 1 100 ľuďmi ukázal, že mnohí ľudia zostali ticho, pretože si neboli istí, ktoré príznaky sú podobné demencii a ktoré sú len normálnym starnutím. "Každý tretí človek (33 %), ktorý si u seba alebo u svojho blízkeho všimne príznaky demencie, si svoje obavy necháva pre seba viac ako mesiac," uviedla charita.
Podľa prieskumu len 15 % ľudí riešilo problém hneď, zatiaľ čo 11 % uviedlo, že po spozorovaní prvých príznakov stále nevyjadrili svoje obavy. Doktor Amir Khan, stály lekár v reláciách Lorraine a Good Morning Britain televízie ITV, povedal: "Musíme zmeniť názor, že demencia je nevyhnutná, keď starneme - nevolá sa to starnutie, ale choroba."