Zásadné otázky v dedičstve o grúňov majetok
Jana Schwarzová, advokátka
Je možnosť, aby pani Grúňová vydedila nevlastnú dcéru, teda dcéru jej zosnulého manžela aj po jeho smrti?
Nie, nemôže vydediť nevlastnú dcéru, keďže táto nie je jej potomkom. Nevlastná dcéra je potomkom manžela, ktorý jediný ju mohol za svojho života vydediť.
Musí nemanželská dcéra pána Grúňa dokázať, že bola skutočne jeho biologická dcéra, aj keď na ňu platil alimenty?
Pokiaľ je pán Grúň zapísaný v matrike ako jej otec, nie je potrebné nič iné dokazovať. Pokiaľ však otcovstvo pán Grúň neuznal so súhlasom matky pred matričným úradom alebo pred súdom, alebo jeho otcovstvo nebolo určené súdom, skutočnosť, že pán Grúň platil výživné, nie je dostatočná pre dedičské konanie. Otcovstvo je možné určiť aj po smrti domnelého otca, a to v súdnom konaní na návrh, ktorý môže podať dcéra, prípadne jej matka (ak žije).
Musí jeho dcéra urobiť kroky voči notárovi, aby sa prihlásila o svoje dedičstvo? Ak áno, aké?
Pokiaľ je otcovstvo pána Grúňa evidované v matrike, dcéra si môže uplatniť svoje dedičské právo v dedičskom konaní po poručiteľovi (pánovi Grúňovi). Pokiaľ však otcovstvo pána Grúňa nie je určené a ani neprebieha v tejto veci súdne konanie o určenie otcovstva, notár by mal ustáliť dedičov bez zohľadnenia domnelej dcéry a dedičstvo prejednať bez nej. Pokiaľ by notár dedičstvo prejednal bez nej a dodatočne by bolo súdom určené otcovstvo pána Grúňa, môže sa dcéra domáhať voči iným dedičom, ktorí nadobudli dedičstvo, vydania majetku v prislúchajúcom podiele. Ak nedôjde k dohode, právnym prostriedkom ochrany je žaloba na vydanie majetku z dedičstva.