„Zo začiatku som bola veľmi slabá, mala som vysoké teploty, ale po druhom týždni to bolo lepšie. Držalo ma to, že o 21 dní pôjdem domov,“ usmieva sa Tatiana, ktorú pri všetkom nesmierne podporovali manžel a synovia. „Dávali mi silu bojovať ďalej a boli mojím balzamom na dušu. Teraz mám dobrú kondíciu a opäť učím,“ uzatvára pacientka, ktorej inovatívna terapia dala opäť možnosť tešiť sa z krás života.
Revolučná imunoterapia
Klinika onkohematológie NOÚ sa stala prvým certifikovaným centrom na aplikáciu CAR T-bunkovej terapie na Slovensku. Terapiu geneticky zmenenými bunkami tu absolvovalo už 23 pacientov.
Nová revolučná imunoterapia CAR T (Chimeric Antigen Receptor T-cell) využíva geneticky modifikované biele krvinky na boj proti rakovinovým bunkám. Zaujímavá je v tom, že pacient na výrobu lieku poskytne svoje vlastné T-bunky. Tie geneticky upraví a namnoží firma v zahraničnom laboratóriu.
„V Národnom onkologickom ústave mu ich vrátime späť do tela, kde môžu rozpoznať a zničiť rakovinové bunky. Terapia je u pacientov s nepriaznivou prognózou účinnejšia než doteraz dostupné liečebné metódy. Z desiatich ťažko chorých pacientov bez nádeje na vyliečenie sa 3 až 4 zbavia onkologickej choroby,“ uviedol primár oddelenia onkohematológie Andrej Vranovský.