Liek za 300-tisíc
Terapia prináša aj vedľajšie účinky. Najobávanejšími sú syndróm z uvoľnenia cytokínov a neurologická toxicita. „Jednou z výziev do budúcnosti bude upraviť terapiu tak, aby mala nižšie vedľajšie účinky, nižšiu cenu a väčšiu dostupnosť. A to sa už postupne deje,“ hovorí prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ Ľuboš Drgoňa. Pacienti musia byť po zákroku minimálne dva týždne v nemocnici a ďalšie dva týždne sa nemôžu nachádzať ďalej ako hodinu od nemocnice.
Tým, že ide o finančne náročnú liečbu, pacienti musia prejsť indikačnou komisiou, aby poisťovňa liek uhradila. „Jeden liek je v priemere na cenovej úrovni 300 000 eur, preto je dôležité, aby každý pacient prešiel indikačnou komisiou a zároveň ide na schválenie na poisťovňu,“ vysvetlil riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.
Čo je CAR T-bunková terapia?
Andrej Vranovský, primár oddelenia onkohematológie I. NOÚ
CAR T-bunková terapia (Chimeric Antigen Receptor T-cell) je inovatívna imunoterapia, ktorá využíva geneticky upravené T-bunky pacienta na boj proti rakovinovým bunkám. Proces sa začína odberom T-buniek z krvi pacienta. V laboratóriu tieto bunky geneticky upravia tak, aby niesli chimérické antigénové receptory (CAR), ktoré im umožnia rozpoznať a pripojiť sa k proteínom na povrchu rakovinových buniek. Upravené T-bunky sa potom rozmnožia a vrátia do tela pacienta, kde aktívne vyhľadávajú a ničia rakovinové bunky.
Na aké diagnózy ju možno dostať
- Primárny mediastinálny veľkobunkový B-lymfóm
- Lymfóm z plášťových buniek (MCL)
- Difúzny veľkobunkový lymfóm B-buniek, DLBCL
- Akútna lymfoblastová leukémia (ALL)
- Transformovaný folikulový lymfóm