Mestská veža
Dominanta mesta sa nachádza priamo na Trojičnom námestí. Mestská veža má 57 metrov a je postavená, rovnako ako hradby mesta, z pálenej tehly, ktorá sa vyrábala v tehelniach v okolí Trnavy. V roku 1693 boli v mestskej veži osadené dva zvony, ktoré mali slúžiť na hlásenie blížiaceho sa nepriateľa, ale i požiarov v meste. Pôvodné zvony sa zachovali dodnes a ich zvuk môžu aj dnes ľudia počuť - každých 15 minút odbíjajú čas. Pravdepodobne od 17. storočia sú na veži slnečné hodiny, tie neskôr v roku 1729 doplnil hodinový stroj, ktorý je potrebné dodnes ručne každý deň naťahovať. Na vežu vedie 143 schodov a je prístupná každý deň.
Ružový park
Romantickým miestom v minulosti bol a stále je Ružový park, ktorý prešiel v roku 2023 kompletnou rekonštrukciou. Pokojné prostredie, množstvo oddychového priestoru, fontány a posedenie pri šumiacej rieke Trnávka alebo na lavičkách s bohatou kulisou nádherných ruží vám spríjemnia každý deň. Takmer priamo v parku sa nachádza aj detské ihrisko s množstvom preliezok a s bufetom, ktorý spravuje trnavský skautský zbor Dlhé mačky.
Najväčší kostol, Katedrála sv. Jána Krstiteľa
Trnave sa hovorí aj malý Rím, pretože je tu 13 kostolov. Najväčším z nich je dvojvežová Katedrála sv. Jána Krstiteľa. Tento rímskokatolícky chrám je nielenže najväčší, ale predstavuje prvú barokovú stavbu na Slovensku a od roku 1978 slúži ako sídlo Trnavskej arcidiecézy. Bohato zdobený interiér trnavskej katedrály je vyzdobený dielami talianskych, rakúskych a slovenských majstrov. Skutočným pokladom je drevený pozlátený štvoretážový oltár. Ten je považovaný za najväčší drevený ranobarokový oltár v strednej Európe. Počas návštevy Slovenska v roku 2003 sa tu modlil aj Ján Pavol II.
Námestie sv. Mikuláša
Námestie svätého Mikuláša v Trnave patrí do historického jadra Trnavy, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Nachádza sa na ňom Bazilika sv. Mikuláša (tzv. Hrubý kostol - tak je známy medzi Trnavčanmi) a budovy patriace k farnosti. Vnútri kostola je obraz Panny Márie Trnavskej, ktorý od roku 1663 viackrát plakal krvavé slzy a obránil Trnavu pred vpádom tureckých vojsk či morom. Vidieť ho môžete v bočnej kaplnke baziliky, ktorá je bežne prístupná verejnosti. Trnavský sochár I. Melczer v roku 1731 postavil z vďaky za ukončenie moru na tomto námestí súsošie svätého Jozefa.