Vladimir Putin už niekoľko krát hrozil použitím jadrových zbraní. Napätie však v súvislosti s konfliktom na Ukrajine rastie a medzi Ruskom a Severnou Kóreou bolo dohodnuté nové partnerstvo, v rámci ktorého by Kim Čong-un mohol dodávať zbrane výmenou za jadrovú technológiu.
Rusko však ani zďaleka nie je jedinou oblasťou, kde panujú obavy z jadrovej hrozby, keďže Čína buduje svoje zásoby rýchlejšie ako ktokoľvek iný a v Ázii, ako aj na Blízkom východe existujú významné hrozby. Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru tento týždeň uviedol, že "počet a typy vyvíjaných jadrových zbraní sa zvýšili, pretože štáty prehlbujú svoju závislosť od jadrového odstrašovania".
"V súčasnosti vidíme, že takmer každý štát, ktorý má jadrové zbrane, zlepšuje svoj jadrový arzenál buď kvantitatívne, alebo kvalitatívne," povedal Matt Korda, spolupracovník SIPRI. "Takže niektoré krajiny zvyšujú počet jadrových zbraní vo svojich zásobách, iné ich udržiavajú relatívne stabilné a len vymieňajú staršie systémy za novšie, presnejšie. Ale žiadna krajina, ktorá má jadrové zbrane, nestojí na mieste, všetci napredujú, všetci sa modernizujú a v konečnom dôsledku s tým, ako sa krajiny zapájajú a ako sa zvyšuje napätie, sme svedkami nových pretekov v zbrojení," dodal.
O ktoré krajiny ide? Čítajte na ďalšej strane→