V porovnaní s predchádzajúcim napätím medzi USA a Sovietskym zväzom pokračoval: "Preteky v zbrojení sú teraz sprevádzané aj iracionálnym prvkom, ktorý ich robí ešte znepokojivejšími. Teraz máme úplne inú situáciu, nielenže máme deväť krajín, ktoré majú jadrové zbrane, pričom všetky tieto krajiny na seba čoraz viac vzájomne pôsobia trochu znepokojujúcim spôsobom, ale je tu aj deväť rozhodujúcich činiteľov - z ktorých niektorí nie sú príliš racionálni."
"Môžu sa riadiť emóciami, nesprávnym odhadom a zdá sa, že kontrola zbrojenia počas studenej vojny už neexistuje. Teraz sa nechcú medzi sebou rozprávať, odmietajú sa angažovať, chcú vinu hádzať jeden na druhého," objasnil. Tu je rozpis odborníkov na bezpečnosť a obranu, ktorí pre denník The Mirror uviedli, kde by sa podľa nich začala jadrová vojna. Profesor John Strawson z Univerzity vo východnom Londýne zdôraznil nebezpečenstvo, ktoré predstavuje Irán, o ktorom sa predpokladá, že v súčasnosti má schopnosť vytvoriť zbrane. Doktor Haian Dukhan z Univerzity v Teesside súhlasil, že situácia je alarmujúca.
Pán Korda zo SIPRI považuje v súčasnosti za najznepokojujúcejšie napätie v južnej Ázii medzi Čínou, Indiou a Pakistanom, zatiaľ čo profesor Anthony Glees z Buckinghamskej univerzity zdôraznil hrozbu zo strany Ruska.
Irán
Napätie na Blízkom východe vysoko stúpa v súvislosti s vojnou medzi Izraelom a Hamasom, ktorá hrozí aj ďalším krajinám v regióne. K tomu sa pridáva Irán, ktorý považuje Izrael a Západ za nepriateľov. "Situáciu v Iráne vidím teraz ako oveľa horšiu, keďže po smrti prezidenta Ebrahima Raisiho sa určite nájde niekto tvrdší, kto ho pravdepodobne nahradí," povedal profesor Strawson.
Prečo robí odborníkom Irán starosti? Dozviete sa na ďalšej strane→