"Najvyšší vodca Alí Chameneí má teraz 85 rokov a tiež nebol veľmi naklonený jadrovým zbraniam, pretože ich považoval za niečo, čo nie je islamské, takže keď bude nahradený, je pravdepodobné, že sa jadrová politika úplne zmení, od toho, či je správne ich používať, až po druhý extrém. Irán už nie je izolovaný a mohol by vidieť, že mať jadrové kapacity mu môže zabezpečiť vedúce postavenie v regióne," dodal. Dr. Dukhan vidí hrozbu v dlhodobom prepojení Iránu a Ruska, pričom obe krajiny čelia sankciám a zo strany Iránu bola vyjadrená podpora Putinovej vojne na Ukrajine.
Pokračoval: "Irán presadzuje svoj jadrový program napriek pokusom Západu zastaviť ho. Jeho strategickým cieľom je zvýšiť vplyv na Blízkom východe a podporuje Hamas a Hizballáh. Existuje obava z vojny medzi Izraelom a Hizballáhom, ktorá by viedla k regionálnemu konfliktu. Informácie naznačujú, že Irán robí veľké pokroky vo svojom programe obohacovania uránu, a tak sa blíži k výrobe bomby. To by mohlo viesť k regionálnym pretekom v zbrojení, pretože by to podnietilo ostatných susedov, aby tiež mali bombu. Skôr ako sa tak stane, Izrael by mohol preventívne zaútočiť na Irán, kým by získal bombu a Irán by potom mohol odpovedať útokmi na ropné polia, čo by mohlo viesť k ropnej kríze. Západ varuje Izrael, aby sa zdržal takéhoto postupu kvôli energetickej hrozbe, a to stavia Irán do silnejšej pozície."
Pán Korda súhlasil: "Irán sa čoraz viac plazí k tejto línii vývoja jadrovej zbrane, otázkou je, či to prekročí, to bude politická, nie technická záležitosť. Je jasné, že majú technické možnosti na to, aby túto hranicu prekročili, ak budú chcieť, je to do veľkej miery politické rozhodnutie, pretože existujú kompromisy. Je to významný bezpečnostný kompromis, pretože na jednej strane je v záujme krajiny vyvíjať zbrane, ak sa cíti ohrozená, takže je to stimul, ale takmer určite to bude mať následky zo strany USA a Izraela v podobe hospodárskych a možno aj vojenských akcií."
Južná Ázia
Ďalším dôvodom na obavy podľa odborníkov je možný konflikt, do ktorého by sa zapojili Pakistan, India a Čína, a to najmä kvôli nestabilite v Pakistane. K tomu sa pridáva aj Čína, ktorá buduje svoje jadrové sily rýchlejším tempom ako ktorákoľvek iná krajina.
Čo sa medzi týmito krajinami deje? Dozviete sa na ďalšej strane→