"Krajiny, najmä Pakistan, ktorého postoj tlačí na skoré použitie jadrových zbraní a Indiuá, ktorá sa čoraz viac tvári, že sa snaží spojiť svoje hlavice so svojimi raketami, čo predtým nerobila - čo znamená, že je schopná odpaľovať oveľa rýchlejšie," povedal pán Korda.
"Začínate vidieť tieto politické a technické stimuly smerujúce k použitiu jadrových zbraní na začiatku konfliktu a okrem toho máte v tomto regióne značné napätie v kontexte Indie a Pakistanu, ale aj Indie a Číny. Ide o krajiny, ktoré sa v posledných rokoch zapojili do otvoreného konfliktu priamo pozdĺž kontrolovaných oblastí, pričom pred niekoľkými rokmi India omylom odpálila raketu na Pakistan a krízová komunikácia okolo toho bola dosť slabá. Našťastie, vtedy nedošlo k žiadnemu skutočnému konfliktu, ale existuje prevaha faktorov, ktoré sa môžu spojiť do dokonalej búrky a vyvolať jadrovú krízu, čo ma dosť znepokojuje," vysvetlil.
V súvislosti s rastúcim čínskym jadrovým arzenálom pán Korda dodal: "Vidíme výrazný posun v čínskej jadrovej výzbroji - budujú veľa, sú najrýchlejšie rastúcim jadrovým arzenálom na svete, je možné, že ide o zmenu doktríny alebo len o nové vymedzenie toho, čo považujú za minimum - môže to byť spôsobené tým, že vidia protivníkov, a to, čo potrebujú, pretože v minulosti to nikdy nebolo potrebné."
Za potenciálny spúšťač konfliktu sa všeobecne považujú nároky Číny na Taiwan a Dr. Dukhan povedal: "Čína by sa mohla pokúsiť získať Taiwan späť. Nemyslím si, že riziko jadrovej zbrane je tu také vysoké, keďže dopad jadrovej bomby sme v regióne už videli."
Obavy majú aj z ďalšej krajiny! Čítajte ďalej→