Rusko
Ruská invázia na Ukrajinu viedla k dlhotrvajúcej vojne a rastúcemu napätiu so Západom v súvislosti s poskytovaním pomoci. Vladimir Putin už skôr vyhlásil, že Rusko je pripravené brániť svoje územie pomocou jadrových zbraní a pravidelne sa konali vojenské prehliadky, na ktorých predvádzalo svoju jadrovú zdatnosť. "Putin počíta s tým, že pravdepodobne dokáže vyhrať konvenčnú vojnu, aj keď to bude trvať roky, [...] ak si myslí, že takto nevyhrá, skúsi vyhrať iným spôsobom, a to tak, že sa uchýli k použitiu 'taktických' jadrových zbraní malého rozsahu na bojisku," povedal profesor Glees.
"Toto je Putinov scenár výhry pre všetkých. Iný výraz preň je 'vydieranie'. Ale odteraz až do novembrových volieb v USA nie je šanca, že by sa NATO nechalo vydierať. Preto má NATO takú pravdu, keď presviedča Putina, že Ukrajinu neporazí a že Putina a jeho režim raz a navždy zlikviduje pri prvom varovaní, že sa chystá na Ukrajine odpáliť jadrové zbrane. Sám seba a svoj ľud nahovoril na situáciu, ktorá je pre nich mimoriadne nebezpečná," dodal.
Tento týždeň sa objavili obavy z novej dohody medzi Ruskom a Severnou Kóreou, podľa ktorej by sa mohla výzbroj, ktorá má Putinovi pomôcť v jeho vojne na Ukrajine, vymeniť za jadrovú technológiu. "Je to veľmi zlá správa. Nie je to neočakávané s Putinovou neschopnosťou vyhrať na Ukrajine, čo robí toto spojenectvo veľmi toxickým.," povedal o novom spojenectve profesor Glees.
"Túto novú os zla musíme brať veľmi vážne. Spolu s vojnou na Ukrajine to bude najkritickejší bezpečnostný problém, ktorému budú v najbližších rokoch čeliť všetky západné demokracie. Putin tvrdí, že svetový poriadok po roku 1990 bol len nástrojom západného imperializmu a že 21. storočie bude patriť diktátorským systémom Ruska, Číny a Severnej Kórey. Máme pred sebou systémový boj," objasnil.
Na ďalšej strane sa dozviete, z ktorej krajiny majú tiež obavy→