Na základe zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu sa každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia v Gruzínsku bude musieť zaregistrovať ako "organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti", ak na svoje financovanie získava viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia.
Lídri EÚ vo vyhlásení uviedli, že zákon o zahraničnom vplyve "predstavuje ústup od podmienok stanovených pre Gruzínsko na vstup do EÚ". Zároveň vyzvali gruzínsku vládu, aby "objasnila svoje zámery a zmenila súčasný postup, ktorý ohrozuje cestu Gruzínska do EÚ a de facto vedie k zastaveniu prístupového procesu".
Gruzínsku bol udelený štatút kandidátskej krajiny vlani v decembri na summite Európskej rady v Bruseli, pripomína DPA.
Podobu zákona o zahraničnom vplyve kritizovali mnohé západné krajiny a organizácie. USA reagovali zavedením vízových obmedzení voči trom desiatkam gruzínskych občanov, ktorých obvinili z podkopávania demokracie v tejto krajine. Gruzínsky parlament zákon schválil po prelomení veta prezidentky Salome Zurabišviliovej.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell tento týždeň povedal, že EÚ obmedzí politické vzťahy s gruzínskou vládou a zváži aj pozastavenie finančnej pomoci, ktorú jej poskytuje.